Kód položky: FE-8002
Zemnící tyč kulatá, pozinkovaná. Pro uzemnění generátoru elektrického ohradníku.
Délka: 75 cm.
Zakoupili jste fencee elektrický ohradník a lámete si hlavu nad tím, jak ho uzemnit? Uzemnění elektrického ohradníku je jedním z klíčových procesů, na kterém závisí celková funkce zařízení. Doporučujeme mu proto věnovat zvýšenou pozornost.
Prvním krokem k perfektnímu uzemnění je kontrola všech potřebných komponentů elektrického ohradníku. Vybírat můžete z jednotlivých součástí ohradníku nebo z kompletních setů, které vám podstatně zjednoduší nákup. Pokud si zvolíte set, pak je potřeba zhodnotit, jestli obsažené komponenty a počty vyhovují vašim potřebám a případně si některé prvky doobjednat, např. počet sloupků nebo delší vodič. Stejně tak můžete zvlášť dokoupit třeba zkoušečku, a to buď diodovou nebo digitální.
K sestavení elektrického ohradníku budete potřebovat:
Dalším krokem je volba stanovišť, do kterých nainstalujete zemnící tyče s protikorozní ochranou. Při výběru místa pamatujte na pravidlo, že čím vlhčí stanoviště, tím vyšší vodivost. Nedoporučujeme proto písčitou ani kamenitou zeminu. Zemnící tyče je nutné zatlouct minimálně 1 m hluboko. Výjimkou jsou pouze ohradníky napájené bateriovými generátory nebo pracující s nízkým výkonem. U takových zdrojů musí být hloubka uzemnění alespoň 0,5 m. Dle potřeby konkrétního generátoru nebo při nedostatečné funkčnosti ohradníku doporučujeme instalovat více zemnících tyčí. To platí také pro suché pozemky s nižší elektrickou vodivostí. Přídavné tyče rozmístěte ve vzdálenosti cca 3 m od sebe. Nezapomeňte, že zemnící tyče nesmí být rezavé - rez izoluje.
Dbejte také na to, aby mezi zemnící tyčí ohradníku a jiným uzemňovacím systémem (např. uzemnění domu, ochranným uzemněním napájecího systému nebo uzemněním hlásiče narušení), byla vzdálenost minimálně 10 m. Generátor nikdy nepřipojujte k jiným stávajícím zemněním, ani k zemnění jiného generátoru. Každý generátor musí mít své vlastní uzemnění. Podstatou fungování ohradníku je vytvoření negativního pólu v zemi a plusového pólu v nadzemní části ve vodičích. To zajistí právě uzemnění. K impulsu a následném zkratu dochází při kontaktu vodiče a zvířete, které stojí na zemi. V zemi se vytvoří mínusový pól a v nadzemní části plusový. Pro správné fungování ohradníku je nutné permanentně udržovat minimální hodnotu napětí. Napětí je především nosič impulsu a proto je potřeba zajistit jeho hodnotu alespoň 2500–3000 V.
Jak zkontrolovat uzemnění elektrického ohradníku?
Nejčastější problémy: