Jakmile se začne prodlužovat den a počasí je čím dál tím teplejší, chtěli bychom našim parťákům dopřát delší pobyt venku a ideálně na trávě. Musíme si, ale uvědomit, že jarní pastva obsahuje mnoho sacharidů a vody. Pokud krmíme celou zimu pouze senem a chceme koním dopřát šťavnatou pastvinu, musíme dát koním čas, aby si na ni zvykli. Někteří koně jsou náchylnější na různé nemoci, které vznikají právě z jarní pastvy.
Jako je:
- Kolika – koně se mohou přežírat a při velké dávce trávy najednou se mohou ucpat
- Průjem – velká dávka trávy obsahuje i velký podíl vody. Tudíž při velkém spásání trávy se může vyskytnout průjem
- Laminitis (schvácení) – Koně, kteří jsou citlivější na trávení sacharidů mohou při jarní pastvě utrpět laminits, protože mladá tráva produkuje velké množství sacharidů.
Kdy můžeme vypustit koně na pastvinu po zimní pauze?
Délka stébel travního porostu by měla být u rostoucí trávy minimálně 10 cm.


Jak koně postupně navykat?
Koně můžeme navykat na jarní pastvu tím, že je ze začátku budeme vodit jen popást na 20–30 minut. Postupně je můžeme pustit na dvě hodiny do zatravněného výběhu a následně jim budeme prodlužovat režim. Až přejdeme na úplný režim.
Proč je jarní tráva tak nebezpečná?
Rostliny při intenzivním růstu produkují fruktany (rostlinné cukry), které rostlina potřebuje pro svůj růst a zrání. Nejvíce sacharidů rostliny produkují při chladných nocích a denních teplotách okolo 20°C. A právě v těchto dnech je potřeba být opatrní, abychom koním jarní pastvou neublížili. Další úskalí je vysoký obsah vody v rostlinách proto bychom měli přidávat dostatek sena, aby se zamezilo průjmům.


Koně náchylní k laminitidě, koně s IR a Cushingovým syndromem apod…
U těchto koní je třeba věnovat velká pozornost při nástupu na jarní pastvu. U těchto koní je zvýšená citlivost na sacharidy na pastvině i v krmné dávce celý život. Tito koně by měli dostávat i přes pastevní období krmnou dávku, která obsahuje namočené cukrovarské řízky (málo sacharidů a bílkovin). Musí mít pocit fyzické nasycenosti, aby nespásali travní porost příliš horlivě. Volně bez omezení mohou spásat travní porost až po tom co tráva zestárne a přestane produkovat tolik fruktanů. Většinou je to v období léta.
Proč je pastvina vhodná pro koně?
Koně jsou od přírody nastaveni se pást. Koním prospívají veliké louky, kde mohou běhat kam se jim zachce. Stádo je pro jejich mentální zdraví uklidňující. A celý den se pást je pro jejich organismus přirozené. Proto koně na pastvinách jsou z velké většiny mnohem šťastnější než koně boxované.


Čím přilepšit při přechodu na jarní pastvu
Hořčík - je vhodný doplněk při přechodu na jarní pastvu. Odbourává sacharidy.
Zelený jíl - skvěle váže nebezpečné látky, detoxikuje organismus, vhodný pro muchaře, používá se jako prevence proti schvácení.
Glucogard - je vhodný jako doplněk stravy pro koně náchylné k laminitidě a chronicky schvácené koně.